Kadınlarla ilgili Dini SohbetLer YazıLı

Kadınlarla ilgili Dini SohbetLer YazıLı

Etiketler Kadınlarla ilgili dini sohbet,kadınlarla yazılı dini sohbetler,kadınlarla ilgili dini sohbetler yazılı,dini sohbetler kadınlarla,İslami sohbetler,yazılı dini sohbetler kadınlarla,
islami sohbet Kadınlarla ilgili Dini SohbetLer YazıLı
Kategori dini-sohbet
Bu Dua Sitesi 400 Kez ziyaret edilmiştir
Yazar Dua Bahçesi Sohbet

Kadınlarla ilgili Dini SohbetLer YazıLı Hakkında Detaylar

Bugün dua bahçesi sohbet olarak kadınlarla ilgili dini sohbetleri yazılı olarak kaleme aldık. Umarım ki okurken de kadınların ne kadar değerli ve korunmaya alındığını öğrenmiş olacak ve kadınlarımıza hak ettiği değeri göstereceğiz.

 

Kadınlarla ilgili Dini SohbetLer YazıLı 

Evet duabahecesi sohbetin kıymetli okuyucularımız girşte de bahsettiğim gibi bugün yazılı olarak kadınlarla ilgili dini sohbetleri konu olarak kaleme aldık. İslam dini kadına ne kadar çok değer verdiğini e kadar haklara sahip olduğunu bildirmiştir. Bizlere düşen ise sadece bu değerleri okuyup kadınlarımıza gereken değeri vermektir.

 İslam'da Kadın Hakları Nelerdir? Bu başlık ile konumuza başlayalım inşallah.

 İslam'da kadın hakları titizlikle belirlenmiştir. İslam'da özellikle kadının önemi oldukça fazladır. İslam'da kadının hakları şu şekildedir;

- Evli bir erkek eğer eşini yani kadını aldatırsa zina cezası erkeğe uygulanır. Kadın burada korunur.

 - Eşini aldatmış olan bir erkek eşini boşamak isterse evlilikte sahip olduğu hiçbir şeyi kadından alamaz.

 - Kadınını yani eşini küçük düşüren ve toplumda aşağılayan bir erkek İslam'da ahlaksız erkek ve değersiz bir erkek olarak kabul edilmektedir.

 - Eğer baba evlatlarına miras verirken kadını geri planda tutarsa bu durumda baba Allah'ın koymuş olduğu sınırları çiğnemiş olarak sayılır. Aynı zamanda kendisine zulüm etmiş olarak sayılmaktadır. Dolayısıyla İslam'da kadının miras hakkı da korunmuştur. 

 Hatta kadınların erkeklerden biraz fazla miras verilmesi gerektiği hakkında da bilger bulunmaktadır. Şayet ilerde zor duruma düşerse ileriki hayatında kimseye muhtaç olmaması için korumaya alınmıştır.

Eğer bir erkek kadından en az 4 ay ayrı kalırsa. Kadının eşini boşama hakkı vardır. İslam dini bu hakkı kadına doğrudan sağlamaktadır. Bu durum bazı mezheplerde de süre olarak farklılık gösterilmektedir.

Eğer bir erkek eşini yani kadınını boşarsa, onun haklarını ve iyiliklerini mutlaka korumalıdır. Boşadıktan sonra onun hakkında kötü söylemlerde bulunamaz.

İslam'da kadının ekonomik durumu olarak kadının malı kendine ve şahsına aittir. Kadın bu malı istediği gibi kullanabilir ve dilediği gibi harcayabilir. Kocasının bu konuda eşine herhangi bir baskı uygulama hakkı bulunmamaktadır.

 - Eğer bir erkek bir kadına herhangi bir şekilde haksızlık yapmış olursa o erkek kadına maddi olarak borçlu kalır. Eğer maddi olarak ödenek veremiyorsa o erkek aynı şekilde misliyle cezalandırılmak durumunda kalır.

 - İsraf olmayacak şekilde kadının bütün ihtiyaçlarını erkek karşılamak ile mükelleftir. Bunun için İslam'da kadına değer verilir.

 - Kadın erkeğe şeri ölçüler ile birlikte itaat etmesi Allah'ın emridir. Erkeklerin kadınlar üstünde hakkı olduğu gibi kadınların da erkekler üstünde hakları bulunmaktadır.

 - İslam'da bir kadının namusuna ve iffetine atılan iftira en büyük günahlardan birisi olarak sayılmıştır.

İslam'da Kadının Yeri ve Önemi

İslam dini kadına büyük değer vermektedir. Kadınları ümmetin bir yarısı olarak görür. Aynı zamanda kadının toplumu eğitici bir birey olarak görür. İslam dininde kadın kutsaldır. Bu durum bir takım hadislerle ve ayetlerle de belirtilmiştir. Müslüm Birr 149. hadisine göre "Sizin en hayırlınız kadınlarına en iyi şekilde davrananlarınızdır denilmiştir. " Aynı zamanda yüce peygamberimiz kadınlar için "Kadınlar size Allah'ın bir emanetidir." demiştir. Bu hadisi şeriften de anlaşılacağı üzere İslam'da kadının yeri oldukça önemlidir. Kadının hakları ve önemi korunmaktadır.

İslam'da kadın ve erkek birbirinin tamamlayıcısı olarak görülmektedir. Hem kadın hem de erkek dinimizde eşit olarak sayılmaktadır. İslam'da kadına değer vermeyen ve kadını aşağılayıcı sözlerde bulunan her erkeğe ceza verilmektedir. Aynı zamanda kadına kötü davranan erkekler kötü kişiler olarak kabul edilir. İslam dinine göre Adem bütün insanlığın babası olarak kabul edilir ve Hz. Havva'da bütün insanların annesi olarak kabul edilerek eşit olarak sayılmıştır. Kadının İslam dininde yeri ayrıdır.

Kadın insanlığın ve ümmetin diğer yarısı olarak kabul edilir.

İslam dini kadına büyük değer vermektedir. Kadınları ümmetin bir yarısı olarak görür. Aynı zamanda kadının toplumu eğitici bir birey olarak görür. İslam dininde kadın kutsaldır. Bu durum bir takım hadislerle ve ayetlerle de belirtilmiştir. Müslüm Birr 149. hadisine göre "Sizin en hayırlınız kadınlarına en iyi şekilde davrananlarınızdır denilmiştir. " Aynı zamanda yüce peygamberimiz kadınlar için "Kadınlar size Allah'ın bir emanetidir." demiştir. Bu hadisi şeriften de anlaşılacağı üzere İslam'da kadının yeri oldukça önemlidir. Kadının hakları ve önemi korunmaktadır.

 İslam'da kadın bu şekilde değerli ve hakları korunmuştur. Lâkin son dönemlerde kadınlarımıza gerektiği şekilde korunamamaktadır. Şiddete maruz kalıp hatta canlarından olmaktadırlar. İslâm dininin verdiği değeri maalesef ki insanlarımız veremiyor.  

Evet duabahcesi.org okurları bugün ki Kadınlarla ilgili Dini SohbetLer YazıLı yazımızın sonuna gelmiş bulunmaktayız. Sizinde fikir düşünce ve konu istekleriniz olursa yorum bölümünden bize iletebilirsiniz. Mutlaka değerlendirilip dönüş yapılmaktadır.

Allah'a emanet olunuz diyerek yazımızı bitiyorum. 

SevgiLer...

Kadınlarla ilgili dini sohbetler,İslami sohbetler,dini dohbet odaları,yazılı dini sohbetler,yazılı kadınlarla dini sohbetler,duabahcesi.org

Sıradaki İslami Dualar

 • İsra Sûresi Son 2 Ayet-i İsra Sûresi Son 2 Ayet-i İsra Sûresi Son 2 Âyet-i Kerimi Fazileti ve Hikmetleri isra suresi neye iyi gelir Isra suresi 110 ayet ne için okunur Isra suresi 105 ayet ne için okunur Isra suresi son iki ayet hangi sayfada
 • Ölüm Bir Son Değildir Ölüm Bir Son Değildir Ölüm Bir Son Değildir Ölüm bir son değil yeni ve bitmeyecek bir hayatın başlangıcıdır.bu geçici dünya için harıl harıl çalışan insanlar keşke kalıcı hayatımiz içinde çaba sarfetseler.onca sıkıntıyla sinandigi halde bu dünyadan hiç gitmek istemiyor.
 • İhlas Suresi anlamı İhlas Suresi anlamı İhlas suresi yani halkımızın tabiriyle kulhü suresinin faziletleri İhlas Suresi Yazılışı İhlas Suresi Türkçe Yazılışı İhlas suresi 41 İhlas Suresi fazileti 1031 ihlas suresi fazileti 313 İhlas suresi fazileti İhlas Suresi anlamı 27 ihlas Okumanın fazileti
 • 14 şubat bizim günümüz değil 14 şubat bizim günümüz değil 14 şubat bizim günümüz değil,o Katoliklerin günüdür Dini bir gün olması ve kişinin inancını ilgilendirmesi nedeniyle Ortodoksların bile kutlamadıkları bir gün hakkında Müslüman olarak bizimde bir görüşümüzün ve bakışımızın olması gerekmez mi diye düşündüm ve biraz araştırdım.
 • 25 şübat Cuma mesajları 25 şübat Cuma mesajları hayirli sabahlar Hayırlı Cumalar olsun tüm duabahcesi ve tüm dünyada yaşayan müslüöman kardeşlerimizeBirbirinden güzel 25 şübat Cuma mesajları ayetli ve dualı cuma mesajlarını sizler için derledik. İşte 25 Şubat a özel resimli cuma mesajları burada! Hayırlı Cumalar
 • Nefsi temizlemek için dua Nefsi temizlemek için dua Dua Esintisi Kötülüklerden Şerlerden Belalardan Korunma Duası Nefsi temizlemek için dua Nefsime, dinime, aileme, çocuklarıma, malıma, dostlarıma, onların dinlerine, mallarına bin kere Bismillahi Allahu Ekber, Allahu Ekber, Allahu Ekber. Nefsime, dinime, aileme, çocuklarıma, malıma, dostlarıma, onların dinlerine, mallarına milyon kere Bismillahi Allahu Ekber, Allahu Ekber Rabbimiz tüm musibetlerden şerlerden belalardan bütün mahlukatlarin şerlerinden hifzu muhaza et ya erhamerrahimin beni eşimi cocuklarimi ailemi himayenden ayırma ya Rabbim Amin
 • Ağlatan İlahiler Ağlatan İlahiler Allah herkesten razı olsun güzel ilahiler icin Ağlatan İlahiler dinle indir En Güzel İlahiler, Sevilen İlahiler, Müziksiz İlahiler, Ağlatan İlahiler, Seçme İlahiler, Karışık İlahiler, Zikirli İlahiler, Yürek Yakan İlahiler, Çok Dinlenen İlahiler, Meşhur İlahiler, Yeni Çıkan İlahiler, En Beğenilen İlahiler, Birbirinden Güzel İlahiler, İlahi Listeleri, Karışık Seçme İlahiler ağlatan ilahiler gurubu ekibi olarak Kadir geceniz mübarek olsun kardeşlerim ben en fazla sizin ilahileri beğenek dinliyorum yılardır dinledim ilahi sanatçıları var onun için hepnize teşekkür ederim
 • En Güzel İlahiler En Güzel İlahiler Bedava Dünyanın En Güzel İlahileri dinle en iyi ilahiler dinle indir ücretsiz En güzel ilahiler Listesi ve Sözleri En güzel ilahiler sözleri Eski ilahiler Dünyanın En güzel ilahileri Sözleri Abdurrahman Önül ilahileri karışık ilahiler ilahileri dinle - youtube Geçen sene bu gün güzel kabedeydim herşeyi unutuyorsun ama asla Medine Kabe unutulmuyor özlem dahada büyüyor özlemi artıyor rabbim tekrar nasip etsin inşallah isteyen herkese bu ilahiyi söyleyen kardeşim ağzına sağlık
 • Müziksiz ilahiler - Hoşgeldin ya şehr-i ramazan Müziksiz ilahiler - Hoşgeldin ya şehr-i ramazan Müziksiz ilahiler - Hoşgeldin ya şehr-i ramazan dinle indir şehr-i ramazan ne demek Hoşgeldin Ya Şehri Ramazan yazisi şehr-i ne demek Sadabat İlahisi indir Bir gün yok olacaksın, Can alıp can veren var Ne verirsen elinle o gider seninle ilahi Maşallah üstadım sesine sağlık
 • Çocuğa Okunacak Dua Çocuğa Okunacak Dua Huysuz Çocuğa Okunacak Dua şüdür Ya Mukit ve Ya Şehid esmalarının yanında Euzu besmele çekilerek aşağıda Türkçe anlamı verilen dualar okunur