Miraç Geceniz mübarek olsun

Miraç Geceniz mübarek olsun

Etiketler İşte Miraç mucizesine dair bilmeniz gerekenler
islami sohbet Miraç Geceniz mübarek olsun
Kategori dini-bilgiler
Bu Dua Sitesi 453 Kez ziyaret edilmiştir
Yazar Dua Bahçesi Sohbet

Miraç Geceniz mübarek olsun Hakkında Detaylar

Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v.), Recep ayının 27 nci gecesinde Burak isimli binek vasıtasıyla Mesid-i Haram dan Mescid-i Aksa ya gitti ve orada Miraç a yükselerek diğer peygamberlerle görüştü, ardından Hâlık ımız olan ve her türlü noksanlıktan münezzeh Yüce Rabb imiz (c.c.) ile bir araya geldi

 

Efendimiz (s.a.v.) kısa süre içerisinde önce eşi, annemiz Hz. Hatice’yi (r.a.) ardından kendisini çocukluğundan beri destekleyen amcası Ebu Talib’i kaybetti. Yaşanan sıkıntı ve kederler, o senenin, “Hüzün Yılı” olarak anılmasına neden oldu. Bunca sıkıntının yaşandığı dönemde Allah (c.c.) Miraç mucizesi ile efendimizi (s.a.v.) teselli etti, güven ve itminan verdi. Ayrıca bu büyük mucize, kıyamete kadar Müslümanlar için bir lütuf haline geldi. Miraç mucizesi sırasında 5 vakit namaz farz kılındı ve Bakara Suresi’nin son iki ayeti verildi. Miraç lütfu, efendimizin (s.a.v), “Namaz mü’minin miracıdır” şeklindeki hadis-i şerifinde müjdelendi. (Münavî, Feyzü’l-Kadir 1/497)

Rasul-i Ekrem (s.a.v.) Miraç ile hiçbir insanın ulaşamayacağı bir makama yükseltildiğinde Yüce Rabb’ini şu ifadelerle övdü:

Ettehiyyâtü lillâhi ve’s-selâvâtü ve’t-tayyibât: En güzel övgüler, selamlar, ibadet ve taatler Allah’a mahsustur. O’na layıktır.

Bunun üzerine Hak Tealâ buyurdu ki:

Es-selâmü aleyke eyyühe’n-ne­biyyü ve rahmetullâhi ve be­rekâtüh: Selam sana olsun ey Nebi! Allah’ın rahmeti ve bereketi de sana olsun.

Ardından Rasulullah (s.a.v.) da:

Es-selâmü aleynâ ve alâ ibâdilla­hi’s-salihîn: Selam bize ve Allah’ın sâlih kullarına olsun.” dedi.

Bu selamlaşmaya şahit olan Ceb­rail a.s. ve bütün melekler:

Eşhedü en lâ ilâhe illallah ve eşhedü enne Muhammeden abduhû ve rasû­lüh: Şahitlik ederim ki Allah’tan başka ilah yoktur ve yine şahitlik ederim ki Muhammed O’nun kulu ve rasulüdür.” dediler. (Kurtubî, Tefsir; İbn Nüceym, el-Bahrü’r-Râik)

Miraç ile namaz ve Bakara Suresi’nin son iki ayetiyle birlikte bir müjde daha mü’minlere verildi: Ümmetinden Allah’a hiçbir şeyi ortak koşmayanların, azap görse dahi eninde sonunda cennete gireceği müjdesi.

Miraç Kandili ibadetleri

İslam alimleri, Miraç Gecesi bunların yapılmasını uygun görmüştür:

Kur'an–ı Kerim okunmalı; okuyanlar dinlenmeli. Uygun mekânlarda Kur'an ziyafetleri verilmeli; Kelamullah'a olan sevgi, saygı ve bağlılık duyguları yenilenmeli, kuvvetlendirilmeli.

Peygamber Efendimiz’e (s.a.v.) salât ü selâmlar getirilmeli; O'nun şefaatini ümit edip, ümmetinden olma şuuru tazelenmeli.

Kaza, nafile namazlar kılınmalı; varsa o geceye ait nakledilen namazlar, onlar da ayrıca kılınmalı. Miraç gecesi, özü itibariyle ibadet ve ibadette ihsan şuuruyla ihya edilmeli.

Miraç gecesi duası

Ey âlemleri yoktan var eden yüce Rabbimiz! Âlemlerinin içinde bir âlem olarak kapına geldik, bu mübarek kandil gecesinde, dünyevi meşgalemizi bir tarafa bırakıp; huzurunda sana yöneldik, boynumuzu büktük, kemâli edeple senden istiyoruz bizleri boş çevirme ya Rabbi. Rabbimiz!

Miraç Gecesi namazı

Miraç Gecesi’nde, yatsı namazından sonra 12 rekat namaz kılınması, bu sırada 2 rekatta bir selam verilmesi, her rekatta 1 Fatiha suresi, 10 İhlas-ı Şerif okunması da tavsiye edilmiştir. Namazdan sonra; 100 kez "Sübhanallahi velhamdülillahi ve lâ ilâhe illallahü vallahü ekber, ve lâ havle velâ kuvvete illâ billahil aliyyil azim" 100 defa istiğfar, 100 defa salâvat-i şerîfe okunması da İslam büyükleri tarafından uygun görülmüştür.

Tirmizi'nin aktardığıı bilgiler doğrultusunda Ebû Ümâme’nin (r.a) şu sözleri kaynaklarda yer almaktadır:

Efendimiz (s.a.v.) birçok dua okudu, fakat biz ondan hiçbir şey ezberleyemedik. Bunun üzerine:

– Yâ Resûlallah! Pek çok dua okudun, biz onları ezberleyemedik, dedik. O zaman Resûl–i Ekrem şöyle buyurdu:

– “O duaların hepsini içine alan bir duayı size öğreteyim mi? Şöyle deyiniz:

"Allâhümme innî es’elüke min hayri mâ seeleke minhü nebiyyüke Muhammedün sallallahu aleyhi ve sellem. Ve neûzü bike min şerri mesteâzeke minhü nebiyyüke Muhammedün sallallahu aleyhi ve sellem. Ve ente’l–müsteân, ve aleyke’l–belâğ, ve lâ havle velâ kuvvete illâ billâh"

Türkçe anlamı:

"Allahım! Peygamber’in Muhammed sallallahu aleyhi ve sellem’in senden dilediği hayırları ben de dilerim. Peygamber’in Muhammed sallallahu aleyhi ve sellem’in sana sığındığı şerlerden biz de sana sığınırız. Yardım ancak senden beklenir. İnsanı dünya ve âhirette muradına ulaştıracak sensin. Günahtan kaçacak güç, ibadet edecek kuvvet ancak Allah’ın yardımıyla kazanılabilir." (Tirmizî, Daavât 89)

Sıradaki İslami Dualar

 • Bayanlar İçin Dini Sohbet YerLeri Bayanlar İçin Dini Sohbet YerLeri  Bayanlar için dini sohbet yerleri nde Sohbet etmek artık bedava veya dini sohbet yerleri İki,üç,dört kişi bir araya gelince mutlaka ortak bir konu bulunur ve dini sohbet edilir. İster tanıdık olsun ister olmasın hiç fark etmez. Şimdi ise teknoloji ilerlerdi ve islami sohbetler de sınırları aştı.
 • Kün Fe Yekün Duası Kün Fe Yekün Duası Kün Fe Yekûn Duası nedir Arapça okunuşu, Fazileti, Kuran-ı Kerim de Kün Fe Yekûn Ol der oluverir- geçen ayetler ve anlamı Kün fe yekün duası Kadınlar Kün fe yekün Duası Arapça Kün fe yekün duası mucizesi Kün fe yekûn Duası Türkçe Okunuşu Kün fe yekûn duası okuyanlar Kün fe yekûn duası tam Hali ve Uygulaması 1001 kun fe yekûn hacet için Kun fe yekûn duası ne zaman okunur
 • Kadınlarla Dini Sohbet Konuları Kadınlarla Dini Sohbet Konuları duabahcesi oLarak Bugünkü başlığımız Kadınlarla Dini Sohbet Konuları nı seçtim. Evde olsun günlerde olsun yada komşu ziyaretlerinde olsun bir çok konudan bahsedilir. Bu duabahcesi.org olarak kırgınlık küslüklerin ve sonraki gelişmeleri kaleme aldık
 • bir sohbet bir sohbet bir sohbet Dünyanın Heryerinden Ücretsiz Ortak Arkadaşlarla Sohbet Radyo Oyun gibi Modüller için Ücretsiz Sohbete Bağlan.
 • Dinde muhabbet Nedir Dinde muhabbet Nedir Dinde muhabbet Nedir,Muhabbetin Manası Nedir dua bahçesi MUHABBET YUVASI na hoş geldiniz bugun islami sohbet kanalımızda işleyeceğimiz dini konu Sevgi, Muhabbet Nedir, Kime Karşı, Nasıl Olmalıdır
 • sohbet chat sohbet chat sohbet chat çeşitli sohbet odaları internet üzerinde mevcuttur. Ancak, hangi türde bir sohbet odası aradığınıza bağlı olarak seçenekler değişebilir. İşte farklı türde sohbet odalarına örnekler:
 • hangi dua okunur hangi dua okunur hangi dua okunur En güçlü dualar En çaresiz anda okunacak dua Ruhu RAHATLATAN dualar Canını Yakana okunacak dua Yatmadan okunacak 5 dua RAHATLATAN dualar Dualar Zor durumlarda okunacak En tesirli dua,Hastalar için okunması tavsiye edilen ayet ve dualar var mıdır,Dua okumak dışında manevi olarak rahatlamak için neler yapılabilir
 • Çarşamba Günü Okunacak DuaLar ve EsmaLar Çarşamba Günü Okunacak DuaLar ve EsmaLar Her güne bir dua vardır. Bugün Çarşamba günü duası nedir? Çarşamba Günü hangi dua ve esma kaç adet okunur? Merak edilip aranan konular arasında yer almıştır. Salı günü akşamı çekilecek Esmaül Hüsna zikirleri nelerdir, ne zaman ve kaç kere okunur? Arama motorlarında sıkça araştırılmaya başlanan, merak edilenleri yazımızda derledik.acak Dualar
 • Dini şakalar Dini şakalar Dini, şaka konusu yapan Müslümanın durumu,Şaka ile dinden çıkılır mı Dini şakaya gülmek günah mı
 • namaz sohbetleri namaz sohbetleri Namaz sohbetleri, genellikle İslam dinine mensup kişiler arasında namaz, dini konular veya manevi deneyimler hakkında yapılan sohbetleri ifade eder