Ev Mal Mülk Sahibi Olmak İçin Okunan Dua

Ev Mal Mülk Sahibi Olmak İçin Okunan Dua

Etiketler Ev sahibi olmak için dualar, mal mülk sahibi olmak için dualar, ev almak için en etkili dua, ev alma duaları,dualar,etkili dualar,
islami sohbet Ev Mal Mülk Sahibi Olmak İçin Okunan Dua
Kategori dualar
Bu Dua Sitesi 414 Kez ziyaret edilmiştir
Yazar Dua Bahçesi Sohbet

Ev Mal Mülk Sahibi Olmak İçin Okunan Dua Hakkında Detaylar

Ev sahibi olmak isteyenlerin en çok aradığı bir dua. Ev sahibi olmak sadece bir hayal olarak kalmasın sizlerde bu duayı ederek hayyalerinizdeki eve sahip sahip olabilirsiniz. Ev sahibi mal mülk sahibi olmak için dualar.

 

Herkesin gönlünde kendi evinde oturmak yaşamak vardır. Onun için birikim yapar herşeyden tasarruf etmeye çalışırız. Tabiki tasarruf edip birikim sağlarken dualarda ederiz. İşte ev almak için bu hayalinize en kısa sürede kavuşmanız için ev almak için okunan duayı paylaşıyoruz. Sizlerin de en kısa zamanda istediğiniz gibi bir eve sahip olup sağlıklı günler geçirmenizi temenni ediyoruz.

 

Ev Almak İçin Okunan Dua:

 

Ev almak için okunan dua, 12 esma ile niyaz edilen muazzam etkili bir dilek duasıdır. Bu dua, hıfz dileme (korunma) duasının İslam alimlerince ev sahibi olmak isteyenlerin okuyacakları dua haline getirilmiş biçimidir. Yani konu olarak yeni bir dua gibi algılansa da lafız olarak çok eski bir duadır.

 

Ev almak için dua, hıfz dileme duasının mukaddime (giriş) bölümü ile nihayet (sonuç) bölümlerinin değiştirilmesi ile yapılmaktadır. Duanın temelini oluşturan 12 esma ise duanın mevzusuna uygun Allah'ın güzel isimlerinden seçilmiştir.

 

Bu yazımızda ev almak için duanın sözlerine yer vererek duanın okunma adabı hakkında bilgiler vereceğiz.

 

İnşallah bu dua hayırlara vesile olur ve tüm mümin kardeşlerimiz ev bark sahibi olur.

 

Ev Sahibi Olmak İçin Duanın Makbul Kabul Edildiği Zamanlar Var mıdır?

İslam anlayışında müminler diledikleri tüm vakitlerde dua edebilirler. Zira İslam kulun yaratıcısına niyaz etmesini zaman ve mekân bakımından sınırlandırmamıştır. Ancak duaların daha makbul kabul edildiği vakitlerin varlığı da şüphe götürmez bir gerçektir.

 

İslam alimleri ev almak için dua gibi bereket ve dilek duaları için icabetin güçlü olduğu iki vakit üzerinde durmuşlardır. Bu vakitler "sabah namazı ile güneşin doğuşu arasındaki zaman" ile "yatsı namazı sonraları" dır.

 

Bu iki vakit dışında cuma günleri, bayram sabahları ve kandil gecelerinin de duanın kabulü noktasında önemli vakitler olduğunu belirtmek gerekir.

 

Ev Almak İçin Duayı Sadece Ev Halkından Biri mi Okuyabilir?

Bereket ve iyilik dileme dualarında bir kişi herhangi bir yakını için de dua edebilmektedir. Bu bakımdan ev almak için duayı da ev sahibi olmak isteyen kişilerin bizzat kendileri okuyabilecekleri gibi bir yakınları da okuyabilir.

 

Zaten İslam tarihi boyunca bu duayı daha çok evlatlarının ev sahibi olmasını isteyen anne-babaların okuduğu da bilinen bir vakıadır.

 

Ev Almak İçin Dua Etmeden Önce Abdest Alınmalı mıdır?

Eğer bir dua Kuran ayetlerine dayanıyorsa mutlak surette abdest alınarak niyazda bulunulmalıdır. Şayet ev almak için duada olduğu gibi dua metni içinde Kuran ayetleri bulunmuyorsa dua için abdest almaya gerek yoktur. Kişi besmele çekerek dua edebilir.

 

Ancak tüm dualarda abdestli olmanın Hz. Peygamber'in sünnetine daha uygun olduğunu da ifade etmek gerekir. Bilinmelidir ki abdestin bilinen ve bilinmeyen sayısız fazileti vardır. Bu bakımdan değerli okurlarımıza duayı abdestli iken ve tercihen farz namazlarından sonra okumalarını öneriyoruz.

 

Ev Almak İçin Duanın Sözleri

Dua, besmeleyi şerif ile başlar. Ardından giriş mahiyetinde Arapça bir cümle söylenir. Böylece duanın mukaddimesi tamamlanır. Sonrasında 12 esma başına "ya" nidası getirilerek peş peşe okunur. Esmalar bitince kısa bir dilek duası okunarak ev almak için dua nihayete erdirilir.

 

Buna göre duanın tam hali şöyle olacaktır:

“Bismillahirrahmanirrahim”

“Subhane rabbiyel aliyyil alel Vehhab”

 

Ya Müheymin

Ya Bari

Ya Fettah

Ya Semi

Ya Latif

Ya Hafız

Ya Kebir

Ya Mucib

Ya Kadir

Ya Berr

Ya Rauf

Ya Nafi

 

“Bismi’l-lâhi ‘alâ nefsî ve mâlî ve dînî. Allâhümme raddinî bikadâike ve bârik lî fîmâ kuddire lî hattâ lâ uhibbe ta’cîle mâ ahherte velâ te’hîre mâ’accelte.” (Amin)

Burada ifade edilen dua sözleri eğer ezberlenemiyorsa dua eden kişi yazılı bir metin üzerinden de duayı okuyabilir.

 

Dua sözlerini bir defa okumak yeterli olmaktadır. Ancak kişi dilerse Hz. Peygamberin önemli dualarda yaptığı gibi dua lafızlarını art arda üç defa da okuyabilir.

 

Ev Almak İçin Duanın Türkçe Karşılığı

Ev almak için duada sadece yukarıdaki Arapça kısımlar okunacaktır. Aşağıdaki Türkçe meal bilgilendirme maksatlıdır.

 

Duanın başında bulunan mukaddime cümlesi şu anlama gelmektedir:

“Lütuf sahibi yüce Allah’ı tespih ederim”

 

Duada geçen 12 esmanın anlamı ise şöyle izah edilebilir:

 

El- Müheymin: Her şeyden haberdar olan, her şeyi gören

El-Bari: Her şeyi uygun biçimde yaratan, kusursuz yaratma gücü olan

El-Fettah: Kullarının her türlü sıkıntısını gideren, onlar için rahmet kapılarını açan

Es-Semi: Kendisine el açan kullarının sesini işiten

El-Latif: İhsanı bol olan, kullarına lütuf eden

El-Hafız: Her şeyi her türlü bela ve musibetten koruyan

El-Kebir: Büyüklükte eşi olmayan

El-Mucib: Kullarının duasına karşılık veren

El-Kadir: Dilediğini dilediği gibi yaratmaya gücü yeten

El-Berr: İyiliği de ihsanı da bol olan

Er-Rauf: Çok şefkatli olan, merhameti sonsuz

El-Nafi: Kullarının faydasına olan her türlü güzelliği yaratan

 

Duanın sonunda ifade edilen niyaz ise “yüce Allah’ın duaya bir an önce icabet etmesini dilemek üzere” okunmaktadır. Zira ev sahibi olmak isteyenler en kısa zamanda dileklerine kavuşmak istemektedir. Ancak dua ederken sabırlı olunması gerektiğini de hatırdan çıkarmamak gerekir.

 

Duanın son kısmında bulunan ifadelerin Türkçe karşılığı ise şöyledir:

 

“Nefsim, malım ve dinim için Allah’ın adıyla O’ndan yardım dilerim. Allah’ım! Senin hükmettiğine beni razı kıl. Benim için takdir edilende bereket ver ki, benim için geciktirdiğin (nimetin) acele gelmesini ve acele verdiğini de geciktirmesini istemeyeyim.”

 

Ev sahibi olmak isteyen kişilerin dua bittikten sonra Kuran’dan kimi kısa sureleri ve Esmaül Hüsnayı okuyarak dilekte bulunmaları da faydalı olacaktır.

 

 

 

 

 

Sıradaki İslami Dualar

  • ettehiyyatü duası ettehiyyatü duası ettehiyyatü duası dinle indir oku anlami Ettehiyyatü duası nasıl okunur Ettehiyyatü anlamı nasıl okunur Ettehiyyatü Duası neye iyi gelir Ettehiyyatü suresinin ismi nedir Ettehiyyatü kaç kere okunmalı
  • Nasip Duası Nasip Duası Nasip açılma duası Nasip Duası,Rabbi inni lime enzelte ileyyi min hayrin fakiru. Meali: Rabbim bana indireceğin her hayra muhtacım. Cuma günü okunmalıdır,Nasip duası, kısmeti bağlanmış veya nasibi çok uzaklarda olan kişilerin okumasında hikmetler olan duadır
  • SALI GÜNÜ DUASI SALI GÜNÜ DUASI SALI GÜNÜ DUASI Dua bahçesinden sizlere Salı günü okunacak dualar, Salı günü için zikir leri tek tek araştirdik ,Salı Okunacak Dualar ve Esmalar
  • Ayetel Kürsi Duası Ayetel Kürsi Duası Ayetel Kürsi Duası, Bakara Suresi,nin 255. ayeti olarak bilinmektedir. Ayetel Kürsi okunuşu ile insana huzur veren dualar arasında bulunmaktadır
  • Pazartesi Günü Duasi Pazartesi Günü Duasi Pazartesi Günü Duasi Dua Bahçesinde Pazartesi Günü Okunacak Dualar süreler ayetler Esmalar, Zikirler ve daha fazlasi duabahcesi sohbet sitemizde mevcutdur dua bahcesi Mutluluğun Şifresinın anhtarını sizlere vermek üzere açilmiştir
  • Cumartesi Duası Cumartesi Duası Dua bahçesi sitemizden sizlere Cumartesi Duası Cumartesi günü istek duası,Her haftasonu cumaretsi sabahi dualarımiza eşlik ettiğiniz için Allah razı olsun,Rabbim bütün hayırlı dualarımız kabul eylesin Allah razı olsun hocam sizlerden bu güzel bilgiler bize öğrettiğiniz Hayırlı bol bereketli mutlu sağlıklı huzurlu sabahlar dileriz
  • Kabeden seLam Var Kabeden seLam Var Ne mütlü her gun dostlarımızın Dualarinda Olduğümuzu Bılmek Allah herkese Kabede Bile bizleri unutmayan ve dualarinde yer veren insanlar Nasip etsin herkese Bir Eyyüb olmakta zor, bir Nuh olmakta muhal..! İlla ki iyi niyet önemli, hani hac yolunda karınca misali.
  • Peygamberimizin deprem duası Peygamberimizin deprem duası Peygamberimizin deprem duası! Zelzelede okunacak Arapça dua: Deprem olmaması için Son dönemlerde görülme sıklığı giderek artış gösteren ve okuyan kimselerin kendisini güvence altına almasını sağlayacak doğal afetler, fırtına ve deprem için okunacak dualar...
  • SOHBET SONU DUASI SOHBET SONU DUASI İSLAMİ SOHBET SONU DUASI dİNİ Sohbet Bitirme Duası kısa Kısa Sohbet Duası Dini sohbet Duası Kısa dua metni 10 tane dua örneği Sohbet Duası Türkçe Vaaz Bitirme Duası Türkçe Sohbet Duası Diyanet
  • Dini SohbetLer YazıLı Dini SohbetLer YazıLı Sabır .. Başlığımızdan da anlaşıldığı üzere bugünkü yazımız sabır olsun istedim. Dini sohbetler yazılı olarak bu konuyu yazmak sabır etmenin karşılığı neler olur ve sizlerle bu konuda ünlü düşünürler ait sözler