Sohbet dinlemek istiyorum

Sohbet dinlemek istiyorum

Etiketler Sohbet dinlemek istiyorum
islami sohbet Sohbet dinlemek istiyorum
Kategori dini-sohbet
Bu Dua Sitesi 195 Kez ziyaret edilmiştir
Yazar Dua Bahçesi Sohbet

Sohbet dinlemek istiyorum Hakkında Detaylar

Sohbet dinlemek istiyorum Dini sohbet hocaları Rahatlatan dini sohbetler En güzel dini sohbetler Dini Sohbetler Dini Sohbet dinlemek istiyorum Etkileyici SOHBETLER Kadınlarla ilgili Dini sohbetler yazılı Sesli dini sohbet siteleri

 

Şeyh Sadi Şirazi “Gülistan” isimli kitabında bir hikâye anlatır:

            Papağanla kargayı aynı kafese koymuşlar, papağan, karganın çirkin görüntüsünden sıkılıyor ve şöyle diyordu:

            “ Ne çirkin surat! Ne iğrenç sima! Ne kötü manzara! Keşke aramız doğu ile batı arası kadar açık olsaydı da şu yüzü görmeseydim.”

            Aslında karga da papağandan bıkmıştı. O da “la havle” çekerek inliyor, talihin aksiliğinden şikâyet ediyordu. Hayıflanarak:

            “Bu ne talihsizlik! Benim şerefime layık olan, kendim gibi bir karga ile bir bağ duvarı üzerinde zıplaya zıplaya gezmekti.” diyordu.

            Hayat içinde buna benzer çok örnekle karşılaşırız. Hani bir atasözümüz vardır ya: “ Arkadaşını söyle, sana kim olduğunu söyleyeyim.” diye.

            Kimi, biraz uzun vadeli olarak nerede görürseniz, biliniz ki o, gördüğünüz yerdeki atmosfere uygun biridir.

            Bir düğüne, bir toplantıya gidersiniz, tanıdıklarla tokalaşır, hal hatır sorarsınız; fakat biraz sonra sohbet alanları değişir, herkes kendi cinsini bularak kümeler oluşturur.

            Mevlâna, “ Çaylakla karganın birlikte uçtuğunu gördüm ve hayret ettim. Onları izledim, bir taşın üzerine kondular. Bir de baktım ki, ikisi de aksıyordu!” der.

            Ortak paydaları varmış ve bu ortak payda (aksaklık) onları buluşturmuştur. Bayağı kesirlerde bile ortak payda oluşturmadan işlem yapılamıyor.

            Bu durum aile ortamında eşler arasında ve siyasi arenada da aynen tekerrür ediyor.

            Eşlerin hayat algılarında ortak payda yoksa, o yuva sonuna kadar maalesef yürümüyor.

            Bir siyasi partiye gönül vermiş en alt kademedeki bir seçmenle, o siyasi partinin genel başkanı arasında gönül bağı, inanç durumu gibi anlayışlarda hiçbir fark göremezsiniz. En alt kademedeki seçmene bakın, genel başkanının ruh coğrafyasını çıkarırsınız!

            Örneğin; bir işret (içki) meclisinde bir arada olan insanlar, adeta gül bahçesindeymiş gibi zevk alırlarken, dindar biri bu meclisten acı ve ıstırap duyar. Tersi de böyledir; o meclisten kaldırıp camiye götürseniz birisini, kendini işkencede zanneder.

            Patronun şoförü, ezan okunurken, patronundan izin isteyerek camiye girer. Namaz sonrası herkes camiden dışarı çıkarken şoför geç kalır. Patron, caminin kapısından içeri bakarak, şoföre seslenir:

            “Herkes çıktığı halde sen neden çıkmıyorsun?”

            Şoför cevap verir: “ İzin vermiyor!”

            “Kim?”

            “Seni içeriye sokmayan, benim de çıkmamı istemiyor!”

            Patronu içeriye sokmayan inançları, kabulleridir. Şoförü de dışarı bırakmayan aynı şeydir.

            Üstad Necip Fazıl’a, bir uçak seyahati esnasında, Başbakanlık da yapmış olan bir zat, şunu der:

            “ Necip Bey, bu zamanda sizin gibi büyük bir şair, nasıl oluyor da, ayak kokusu gelen o halılara alnını koyup secde edebiliyor?”

            Üstad lafı gediğine koymakta mahirdir:

            “Burnunuza gelen o ayak kokuları, aslında kokuşmuş ciğerlerinizden gelen ufunetin (çürük)) kokusudur!”

            Hayatın her alanında bunlara benzer şeylere tanık oluruz.

            Peygamberimiz (AS) şöyle buyurmuştur:

            “ Bir yerde yüz kişi toplansa ve bunların biri kâfir olsa; dışarıdan gelen ve içerdekileri tanımayan bir başka kâfir, döner dolaşır, o kâfiri bulur ve onunla dost olur. Tersi de böyledir; yüz kişiden biri Müslüman olsa, dışarıdan gelen bir başka Müslüman da döner dolaşır, içerdeki o Müslümanı bulur ve onunla dost olur.”

            Uzun söze gerek yok, herkes durduğu ve bulunduğu yerin rengine boyanmıştır. İnsanları uzun vadeli birleştiren şey inançlar, değerler ve kabullerdir. Bu, bugün böyle olduğu gibi, dün de böyleydi, ötede de böyle olacaktır.

            Kimliğini öğrenmek istiyorsan, Allah’ın, seni nerede kullandığına, istihdam ettiğine bir bak, orada çok net kendini görürsün.

Sıradaki İslami Dualar

 • resimli cuma mesajları resimli cuma mesajları Anlamlı, dualı, en güzel, resimli cuma mesajları ve sözleri cuma günü içerisinde Müslümanlar cemaat ile beraber cuma namazını kılıyorlar. Müslümanların haftalık bayramı olarak görülen bu manevi gün bugün idrak ediliyor.
 • İsra Sûresi Son 2 Ayet-i İsra Sûresi Son 2 Ayet-i İsra Sûresi Son 2 Âyet-i Kerimi Fazileti ve Hikmetleri isra suresi neye iyi gelir Isra suresi 110 ayet ne için okunur Isra suresi 105 ayet ne için okunur Isra suresi son iki ayet hangi sayfada
 • Ölüm Bir Son Değildir Ölüm Bir Son Değildir Ölüm Bir Son Değildir Ölüm bir son değil yeni ve bitmeyecek bir hayatın başlangıcıdır.bu geçici dünya için harıl harıl çalışan insanlar keşke kalıcı hayatımiz içinde çaba sarfetseler.onca sıkıntıyla sinandigi halde bu dünyadan hiç gitmek istemiyor.
 • İhlas Suresi anlamı İhlas Suresi anlamı İhlas suresi yani halkımızın tabiriyle kulhü suresinin faziletleri İhlas Suresi Yazılışı İhlas Suresi Türkçe Yazılışı İhlas suresi 41 İhlas Suresi fazileti 1031 ihlas suresi fazileti 313 İhlas suresi fazileti İhlas Suresi anlamı 27 ihlas Okumanın fazileti
 • 14 şubat bizim günümüz değil 14 şubat bizim günümüz değil 14 şubat bizim günümüz değil,o Katoliklerin günüdür Dini bir gün olması ve kişinin inancını ilgilendirmesi nedeniyle Ortodoksların bile kutlamadıkları bir gün hakkında Müslüman olarak bizimde bir görüşümüzün ve bakışımızın olması gerekmez mi diye düşündüm ve biraz araştırdım.
 • 25 şübat Cuma mesajları 25 şübat Cuma mesajları hayirli sabahlar Hayırlı Cumalar olsun tüm duabahcesi ve tüm dünyada yaşayan müslüöman kardeşlerimizeBirbirinden güzel 25 şübat Cuma mesajları ayetli ve dualı cuma mesajlarını sizler için derledik. İşte 25 Şubat a özel resimli cuma mesajları burada! Hayırlı Cumalar
 • Nefsi temizlemek için dua Nefsi temizlemek için dua Dua Esintisi Kötülüklerden Şerlerden Belalardan Korunma Duası Nefsi temizlemek için dua Nefsime, dinime, aileme, çocuklarıma, malıma, dostlarıma, onların dinlerine, mallarına bin kere Bismillahi Allahu Ekber, Allahu Ekber, Allahu Ekber. Nefsime, dinime, aileme, çocuklarıma, malıma, dostlarıma, onların dinlerine, mallarına milyon kere Bismillahi Allahu Ekber, Allahu Ekber Rabbimiz tüm musibetlerden şerlerden belalardan bütün mahlukatlarin şerlerinden hifzu muhaza et ya erhamerrahimin beni eşimi cocuklarimi ailemi himayenden ayırma ya Rabbim Amin
 • Ağlatan İlahiler Ağlatan İlahiler Allah herkesten razı olsun güzel ilahiler icin Ağlatan İlahiler dinle indir En Güzel İlahiler, Sevilen İlahiler, Müziksiz İlahiler, Ağlatan İlahiler, Seçme İlahiler, Karışık İlahiler, Zikirli İlahiler, Yürek Yakan İlahiler, Çok Dinlenen İlahiler, Meşhur İlahiler, Yeni Çıkan İlahiler, En Beğenilen İlahiler, Birbirinden Güzel İlahiler, İlahi Listeleri, Karışık Seçme İlahiler ağlatan ilahiler gurubu ekibi olarak Kadir geceniz mübarek olsun kardeşlerim ben en fazla sizin ilahileri beğenek dinliyorum yılardır dinledim ilahi sanatçıları var onun için hepnize teşekkür ederim
 • En Güzel İlahiler En Güzel İlahiler Bedava Dünyanın En Güzel İlahileri dinle en iyi ilahiler dinle indir ücretsiz En güzel ilahiler Listesi ve Sözleri En güzel ilahiler sözleri Eski ilahiler Dünyanın En güzel ilahileri Sözleri Abdurrahman Önül ilahileri karışık ilahiler ilahileri dinle - youtube Geçen sene bu gün güzel kabedeydim herşeyi unutuyorsun ama asla Medine Kabe unutulmuyor özlem dahada büyüyor özlemi artıyor rabbim tekrar nasip etsin inşallah isteyen herkese bu ilahiyi söyleyen kardeşim ağzına sağlık
 • Müziksiz ilahiler - Hoşgeldin ya şehr-i ramazan Müziksiz ilahiler - Hoşgeldin ya şehr-i ramazan Müziksiz ilahiler - Hoşgeldin ya şehr-i ramazan dinle indir şehr-i ramazan ne demek Hoşgeldin Ya Şehri Ramazan yazisi şehr-i ne demek Sadabat İlahisi indir Bir gün yok olacaksın, Can alıp can veren var Ne verirsen elinle o gider seninle ilahi Maşallah üstadım sesine sağlık