Sohbet dinlemek istiyorum

Sohbet dinlemek istiyorum

Etiketler Sohbet dinlemek istiyorum
islami sohbet Sohbet dinlemek istiyorum
Kategori dini-sohbet
Bu Dua Sitesi 560 Kez ziyaret edilmiştir
Yazar Dua Bahçesi Sohbet

Sohbet dinlemek istiyorum Hakkında Detaylar

Sohbet dinlemek istiyorum Dini sohbet hocaları Rahatlatan dini sohbetler En güzel dini sohbetler Dini Sohbetler Dini Sohbet dinlemek istiyorum Etkileyici SOHBETLER Kadınlarla ilgili Dini sohbetler yazılı Sesli dini sohbet siteleri

 

Şeyh Sadi Şirazi “Gülistan” isimli kitabında bir hikâye anlatır:

            Papağanla kargayı aynı kafese koymuşlar, papağan, karganın çirkin görüntüsünden sıkılıyor ve şöyle diyordu:

            “ Ne çirkin surat! Ne iğrenç sima! Ne kötü manzara! Keşke aramız doğu ile batı arası kadar açık olsaydı da şu yüzü görmeseydim.”

            Aslında karga da papağandan bıkmıştı. O da “la havle” çekerek inliyor, talihin aksiliğinden şikâyet ediyordu. Hayıflanarak:

            “Bu ne talihsizlik! Benim şerefime layık olan, kendim gibi bir karga ile bir bağ duvarı üzerinde zıplaya zıplaya gezmekti.” diyordu.

            Hayat içinde buna benzer çok örnekle karşılaşırız. Hani bir atasözümüz vardır ya: “ Arkadaşını söyle, sana kim olduğunu söyleyeyim.” diye.

            Kimi, biraz uzun vadeli olarak nerede görürseniz, biliniz ki o, gördüğünüz yerdeki atmosfere uygun biridir.

            Bir düğüne, bir toplantıya gidersiniz, tanıdıklarla tokalaşır, hal hatır sorarsınız; fakat biraz sonra sohbet alanları değişir, herkes kendi cinsini bularak kümeler oluşturur.

            Mevlâna, “ Çaylakla karganın birlikte uçtuğunu gördüm ve hayret ettim. Onları izledim, bir taşın üzerine kondular. Bir de baktım ki, ikisi de aksıyordu!” der.

            Ortak paydaları varmış ve bu ortak payda (aksaklık) onları buluşturmuştur. Bayağı kesirlerde bile ortak payda oluşturmadan işlem yapılamıyor.

            Bu durum aile ortamında eşler arasında ve siyasi arenada da aynen tekerrür ediyor.

            Eşlerin hayat algılarında ortak payda yoksa, o yuva sonuna kadar maalesef yürümüyor.

            Bir siyasi partiye gönül vermiş en alt kademedeki bir seçmenle, o siyasi partinin genel başkanı arasında gönül bağı, inanç durumu gibi anlayışlarda hiçbir fark göremezsiniz. En alt kademedeki seçmene bakın, genel başkanının ruh coğrafyasını çıkarırsınız!

            Örneğin; bir işret (içki) meclisinde bir arada olan insanlar, adeta gül bahçesindeymiş gibi zevk alırlarken, dindar biri bu meclisten acı ve ıstırap duyar. Tersi de böyledir; o meclisten kaldırıp camiye götürseniz birisini, kendini işkencede zanneder.

            Patronun şoförü, ezan okunurken, patronundan izin isteyerek camiye girer. Namaz sonrası herkes camiden dışarı çıkarken şoför geç kalır. Patron, caminin kapısından içeri bakarak, şoföre seslenir:

            “Herkes çıktığı halde sen neden çıkmıyorsun?”

            Şoför cevap verir: “ İzin vermiyor!”

            “Kim?”

            “Seni içeriye sokmayan, benim de çıkmamı istemiyor!”

            Patronu içeriye sokmayan inançları, kabulleridir. Şoförü de dışarı bırakmayan aynı şeydir.

            Üstad Necip Fazıl’a, bir uçak seyahati esnasında, Başbakanlık da yapmış olan bir zat, şunu der:

            “ Necip Bey, bu zamanda sizin gibi büyük bir şair, nasıl oluyor da, ayak kokusu gelen o halılara alnını koyup secde edebiliyor?”

            Üstad lafı gediğine koymakta mahirdir:

            “Burnunuza gelen o ayak kokuları, aslında kokuşmuş ciğerlerinizden gelen ufunetin (çürük)) kokusudur!”

            Hayatın her alanında bunlara benzer şeylere tanık oluruz.

            Peygamberimiz (AS) şöyle buyurmuştur:

            “ Bir yerde yüz kişi toplansa ve bunların biri kâfir olsa; dışarıdan gelen ve içerdekileri tanımayan bir başka kâfir, döner dolaşır, o kâfiri bulur ve onunla dost olur. Tersi de böyledir; yüz kişiden biri Müslüman olsa, dışarıdan gelen bir başka Müslüman da döner dolaşır, içerdeki o Müslümanı bulur ve onunla dost olur.”

            Uzun söze gerek yok, herkes durduğu ve bulunduğu yerin rengine boyanmıştır. İnsanları uzun vadeli birleştiren şey inançlar, değerler ve kabullerdir. Bu, bugün böyle olduğu gibi, dün de böyleydi, ötede de böyle olacaktır.

            Kimliğini öğrenmek istiyorsan, Allah’ın, seni nerede kullandığına, istihdam ettiğine bir bak, orada çok net kendini görürsün.

Sıradaki İslami Dualar

  • 12 saatte geri getirme Duası 12 saatte geri getirme Duası En güçlü geri getirme Duası ayetel kürsi ile sevdiğini geri döndürme, 77 Ayetel Kürsi ile sevdiğini geri getirme duası Birini hemen ayağına getirmek için dua Ya Vedud ile Sevdiğini geri getirme 3 günde geri döndüren dua mucize geri döndürme, duası 1 Saatte geri getirme duası
  • günlük zikirler,En Faziletli Zikirler günlük zikirler,En Faziletli Zikirler günlük zikirler
  • Hisler Aynası dini sohbet Hisler Aynası dini sohbet İslami sohbet Hisler dünyası dini sohbet Anlamlı Sözler Saklı Dünya Facebook Hisler Aynası Saklı Dünya Hisler dünyası Resimli Sözler Hisler Denizi Hisler Dünyası Facebook Islami hisler Aynası Hisler Aynası Facebook
  • HaLsizLik Duası HaLsizLik Duası Üzerinizde ağırlık mı var, yada yorgun halsiz misiniz. Dua ile bütün bu durumdan kurtula bilirsiniz. Kendinizi hergün daha dinç sağlıklı hissedip güne öyle devam etmek istiyorsanız bu duayı mutlaka okuyunuz.
  • 29 ekim Cuma mesajları 29 ekim Cuma mesajları duabahcesi ekibi olarak en güzel anlamlı 29 ekim Cuma mesajları, facebook twiterde istegram da payalaşabılıceğiniz Cuma mesajları ile Hayırlı Cumalar dileriz 29 Ekim 2021 Dualı, kısa ve uzun, anlamlı ve resimli Cuma mesajları ve sözleri burada
  • Müslümanlar Sohbet Müslümanlar Sohbet Müslümanlarla islami chat,Müslümanlar islami sohbet odaları. Müslüman dini Sohbet Odaları Müslümanlarin Dini Chat Sitesi Kullanıcılarına Nurchat dini chat, islami mobil sohbet odaları hizmetini bedava olarak sağlayan Ve google üzerinden en Hizli giriş yapmanizi sağlayan sitedir
  • dini sohbetler dinlemek istiyorum dini sohbetler dinlemek istiyorum dini sohbetler dinlemek istiyorum sohbeti dinlemek çok mühim bir iştir. Sohbet; Allah (CC) için birbirini sevmenin şiarı, kalplerin birleşmesine vesile olan, insan için de muhakkak gerekli bir nimettir.
  • eşlerin arasını düzelten dua eşlerin arasını düzelten dua Duabahcesi Sohbet eşlerin arasını düzelten dua Eşlerin Arasını Düzelten Dualar EŞLER ARASINDA SOĞUKLUĞUN GEÇMESİ İÇİN DUA VE ESMA ZİKİRLERİ Allah (c.c) un izni ile anlaşamayan eşlerin şu duayı okumaları soğukluk giderilmesine yardımcı olabilir
  • nazar duası nazar duası nazar duası,Nazara Karşı Okunacak Dualar NAZAR DUASI OKU aman nazar değmesin demeyle nazar değmesini koruyamazssınız Çoluk Çocuğa bebeğe yaşliya gence evleneeck kızlarimiza Nazara Karşı Okunacak Dualar sayfamizi mutlaka okumanizi tavsiye edıyoruz
  • sali gunu sözleri sali gunu sözleri sali gunu sözleri sali sallanirken bizde boş dürmadık Salı günü Günaydın mesajı, hayırlı sabahlar mesajı, Günaydın resimleri, Sağlık, sevgi, başarı, enerji dolu sevdiğiniz insanlarla birlikte sizlerin olsun sali gunu bizlerin olsun