Dini Sohbete Nasıl Başlanır

Dini Sohbete Nasıl Başlanır

Etiketler İslami sohbet nasıldır,İslami sohbet konuları,dini sohbetkuralı,İslami sohbetler,İslami sohbet adabı,dini Sohbete nasıl başlanır
islami sohbet Dini Sohbete Nasıl Başlanır
Kategori dini-sohbet
Bu Dua Sitesi 1437 Kez ziyaret edilmiştir
Yazar Dua Bahçesi Sohbet

Dini Sohbete Nasıl Başlanır Hakkında Detaylar

Bugün duabahcesi.org olarak dini Sohbete nasıl başlanır? Hazırlığı nasıl yapılır? Onu paylaşmak istiyorum. Her iş gibi sohbete de başlarken hazırlıklar olur. Kısa başlıklarla konumuza başlayalım.

 

Evet kıymetli okuyucularımız. Önceden de bahsettiğim gibi sohbetin de hazırlık evreleri vardır. Nasıl mı? Bunlar kime ve hangi konuda olacağı, nasıl bir giriş yapılacağı,hangi yaş grubuna hitap edeceği ve acıklayıcı anlaşılabilir kelimelerden oluşmalıdır.

dini sohbete Nasıl Başlanır

islami sohbetlerin amacını iyi bilmeli ve dinleyenlere de bunu hissettirmelidir. Allah’ın dinini anlatan bir vesile olarak bakıldığında hedef kitleye faydalı olabilme gayesinde olmalıdır. Allah’a ve Resulüne dair anlatılacak konuları bilgi ve deneyim dahilinde karşı tarafa en uygun lisan ve edeple sunabilme becerisidir İslami sohbet. Bütün incelik ve detayları analiz ederek ele alınan İslami mevzuları aşkla ve heyecanla anlatmak ile hasıl olur.

İslami Sohbetlerde Nelere Dikkat Edilir

 İslami sohbetlerdeki dikkat edilmesi gereken bir husus anlatırken kibre ve beğenilme olgusuna kapılmama anlayışıdır.

 Kelimeler özenle seçilmeli dinleyen kişileri rencide edici hakaret içerikli olmaması hususuna da dikkat edilmelidir.

 İslami sohbetlerde Allah Resulü’nün temsil edildiği o makama hizmet eden bir memur olunduğu bilinerek sohbet edilmelidir.

 Sohbet edilirken adeta yaşamış ve içeriği tam kavramış nitelik ve nicelikte olmalıdır. Bu yönde olmayan sohbetlerin etkisi fazla değildir.

 Sohbetlerin İslami yaşama ve yaşatma olgusuna dayalı olarak işlemeye özen göstermelidir.

 İslami vecibeleri tatbik etmeyen ve İslami yaşantıya uymayan hallerde sohbetin geçirgenliği az olur.

 Önce İslam ahlakını ve kuralları yaşamalı sonrasında anlatmaya yönelmelidir.

 Zira İslam, öğrenip öğrendiği ile de amel etme yüceliğidir. Bu sohbetlerle bizler de bilgilerimizi paylaşarak bu öğrenmelere katkıda bulunmaktayız.

 İslami terimler arasında mürailik olarak geçen bu durum Allah’ın hoş karşılamadığı bir haldir.

 Ancak bazı alimlerinde bu konuda dediği üzere yapmadığı halleri kendi nefsine söyler gibi söylediğinde makbul bir hal alır.

 Sohbet konularında anlatım tarzını ve ses tonlamasını geçmişe oranla daha naif ve sakin konuşma dili ile anlatmalıdır. Mevzuları çeşitlemek yerine sadeleştirip az ve öz anlatmalıdır. Planlı anlatılan sohbetlerin etkileşimi daha kolay ve akılda kalıcıdır. Ne kadar sade ve anlatıcı kelimeler seçilirse anlamakta o kadar kolaylaşır.

  Önemli konularda tekrar edilmek suretiyle vurgu yapılarak dinleyiciyi önem derecesine çekmelidir. Verilen örneklerle sohbeti hoş bir havaya sokmak dinleyiciyi rahatlatma açısından önem arz eder. Espri mahiyetinde verilen örneklemeler ve mesaj içerikli olmasına dikkat edilerek verilirse amacına ulaşmış olur. Hitap edilen kesimin yaş ortalaması sohbetin nasıl yapılacağına ve nasıl bir konu işleneceğine dair yönlendirme yapabilir. Önceden hazırlık yapılarak kitleye uyumlu konular seçilmelidir. Karışık bir kitle ise konuları ağır olmayacak nitelikte yapmak gerekir. İslami sohbetler, karşı tarafı kırıcı ve tahrik edici nitelikte olmamalıdır. İslami sohbet konularını kaynak göstererek anlatmak en doğru ve sağlam bir dinleyici kitlesini oluşturma adına oldukça etkili bir vaziyettir. Aynı kelimeleri ne kadar az kullanırsak sohbet düzeyi ve anlaşılması da o kadar artar.

  İslami Sohbetin Gayesi Ve Adabı

İslami sohbet etmenin gayesi ve yapılacak kesime tam olarak sirayet edecek konuları işlemek ve İslami mevzuları öğretmektir. Sohbet konularını ve bulunan zamana ve mekana mukabil olarak uyumlu olması da mültezemdir. Yaş konu orantılı olmalıdır. Anlaşılması zor kelimelerden sözlerden uzak kalınmalıdır.

Sohbet İçerik Ve Detayları

Sohbetin içerik bakımından bireylere geçebilmesi ve nihayetinde amaca ulaşılması gereklidir. Konu başlıkları ve yapılan örneklendirmeler ile sohbeti ve sohbetin nabzını kontrol ederek mistik hava oluşturulur. Dinleyicilerin idrakini algılama sohbet edenin dikkat etmesi gereken bir adaptır. Naif bir anlatım tarzı ile sunulan konular anlaşılabilir bir idrak noktasına ulaştığında sonuca etki eden hamleleri ortaya çıkarır. Bu da sohbetin adabına riayet tendir. Sohbet adabınca okunur ve dinlenirse amacına ulaşmış olur. Amacına ulaşan her sohbette dinleyicide güzel duygular ve ayrı bir sohbet lezzeti bırakmaktadır. 

 

Evet değerli okuyucularımız umarız ki sizlere güzel akıcı bir yazı okumanızı ve birazda olsa sohbet konu konuşma ve adabı ile ilgili bilgilendirme de faydamız olmuştur.

duabahcesi.org olarak bir dahaki yazımızda görüşmek üzere. Allah'a emanet olunuz.

SevgiLer.

İslami sohbet,İslami sohbet nasıl olur, İslami sohbete nasıl başlanır,dini sohbet adabı,sohbette adap nasıl olur,İslami sohbette dikkat edilecek hususlar

Sıradaki İslami Dualar

 • Bayanlar İçin Dini Sohbet YerLeri Bayanlar İçin Dini Sohbet YerLeri  Bayanlar için dini sohbet yerleri nde Sohbet etmek artık bedava veya dini sohbet yerleri İki,üç,dört kişi bir araya gelince mutlaka ortak bir konu bulunur ve dini sohbet edilir. İster tanıdık olsun ister olmasın hiç fark etmez. Şimdi ise teknoloji ilerlerdi ve islami sohbetler de sınırları aştı.
 • Kün Fe Yekün Duası Kün Fe Yekün Duası Kün Fe Yekûn Duası nedir Arapça okunuşu, Fazileti, Kuran-ı Kerim de Kün Fe Yekûn Ol der oluverir- geçen ayetler ve anlamı Kün fe yekün duası Kadınlar Kün fe yekün Duası Arapça Kün fe yekün duası mucizesi Kün fe yekûn Duası Türkçe Okunuşu Kün fe yekûn duası okuyanlar Kün fe yekûn duası tam Hali ve Uygulaması 1001 kun fe yekûn hacet için Kun fe yekûn duası ne zaman okunur
 • Kadınlarla Dini Sohbet Konuları Kadınlarla Dini Sohbet Konuları duabahcesi oLarak Bugünkü başlığımız Kadınlarla Dini Sohbet Konuları nı seçtim. Evde olsun günlerde olsun yada komşu ziyaretlerinde olsun bir çok konudan bahsedilir. Bu duabahcesi.org olarak kırgınlık küslüklerin ve sonraki gelişmeleri kaleme aldık
 • bir sohbet bir sohbet bir sohbet Dünyanın Heryerinden Ücretsiz Ortak Arkadaşlarla Sohbet Radyo Oyun gibi Modüller için Ücretsiz Sohbete Bağlan.
 • Dinde muhabbet Nedir Dinde muhabbet Nedir Dinde muhabbet Nedir,Muhabbetin Manası Nedir dua bahçesi MUHABBET YUVASI na hoş geldiniz bugun islami sohbet kanalımızda işleyeceğimiz dini konu Sevgi, Muhabbet Nedir, Kime Karşı, Nasıl Olmalıdır
 • sohbet chat sohbet chat sohbet chat çeşitli sohbet odaları internet üzerinde mevcuttur. Ancak, hangi türde bir sohbet odası aradığınıza bağlı olarak seçenekler değişebilir. İşte farklı türde sohbet odalarına örnekler:
 • hangi dua okunur hangi dua okunur hangi dua okunur En güçlü dualar En çaresiz anda okunacak dua Ruhu RAHATLATAN dualar Canını Yakana okunacak dua Yatmadan okunacak 5 dua RAHATLATAN dualar Dualar Zor durumlarda okunacak En tesirli dua,Hastalar için okunması tavsiye edilen ayet ve dualar var mıdır,Dua okumak dışında manevi olarak rahatlamak için neler yapılabilir
 • Çarşamba Günü Okunacak DuaLar ve EsmaLar Çarşamba Günü Okunacak DuaLar ve EsmaLar Her güne bir dua vardır. Bugün Çarşamba günü duası nedir? Çarşamba Günü hangi dua ve esma kaç adet okunur? Merak edilip aranan konular arasında yer almıştır. Salı günü akşamı çekilecek Esmaül Hüsna zikirleri nelerdir, ne zaman ve kaç kere okunur? Arama motorlarında sıkça araştırılmaya başlanan, merak edilenleri yazımızda derledik.acak Dualar
 • Dini şakalar Dini şakalar Dini, şaka konusu yapan Müslümanın durumu,Şaka ile dinden çıkılır mı Dini şakaya gülmek günah mı
 • namaz sohbetleri namaz sohbetleri Namaz sohbetleri, genellikle İslam dinine mensup kişiler arasında namaz, dini konular veya manevi deneyimler hakkında yapılan sohbetleri ifade eder